СЗО ПРЕДЛАГА УВЕЛИЧАВАНЕ НА ДАНЪКА ВЪРХУ ГРЕХА – ПОВИШАВАНЕ НА АКЦИЗИТЕ ВЪРХУ АЛКОХОЛА, ТЮТЮНА И СЛАДКИТЕ НАПИТКИ

 

Макс Лури, Континент, 04.07.2025

Здравната агенция на ООН (известна още като Световната здравна организация) е подела инициативата „3 до 35“, според която всички държави по света трябва едновременно да увеличат акцизите върху сладките напитки, алкохола и тютюна с 50%,  и в продължение на 10 години да прехвърлят събраните пари на СЗО. А през това време СЗО като цяло ще извърши много добри дела – ще подобри стандарта на живот, ще се бори с рака, ще лекува диабета, ще наражда деца и т.н.

В същото време хората по-малко ще пият, ще пушат и ще се тровят със сладки напитки, което също е добре.

Възхвалявайки идеята по всякакъв начин на конференция в Севиля (конференция на ООН за финансиране на развитието), ръководителят на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус каза много красиви думи, от които слепите трябваше да прогледнат, гърбавите да се изправят, а немите да проговорят. И да изкажат дълбока благодарност към благодетеля Тедрос.

Гебрейесус каза много добри думи, но премълча основното – СЗО се нуждае от пари не за тези глупости, а за да закърпи бюджетните дупки, появили се след като Тръмп спря финансирането й. Това е причината на опитите на Тедрос да наложи данък „грях“ на тези, които си позволяват да пийнат, да изпушат пура (цената й вече се доближава до цената на среброто), или да се  почерпят с Кока кола.

САЩ осигуряват до 15% от бюджета на СЗО, което приблизително е 800 милиона долара годишно. Ако инициативата се случи, СЗО ще получи до 1 трилион долара, а животът на хората „веднага ще се подобри“.

Между другото, искате ли да знаете кое е най-голямото перо в бюджета на СЗО? Това е перото за издръжка на персонала (заплати и свързани с тях разходи). За него се заделят около 53% от всички разходи на организацията – около 2,26 милиарда при  бюджет от 4,2 милиарда долара, като 1,19 милиарда долара от разходите за персонал са предназначени за консултанти на свободна практика. Техният брой от 3798 през 2017 г. е нараснал за осем години на 7800 души. И това е в допълнение към основния персонал на СЗО, който до края на 2024 г. възлиза на 9463 служители.

Инициативата за акцизите вече е подкрепена от много обществени организации, но няма нито една държава-доброволец.

Защо да я подкрепят, ако държавите могат сами да си харчат приходите от по-високи акцизи?


Коментари

Популярни публикации от този блог

СЛУЖЕНЕТО В АРМИЯТА НЕ ВИ ПРАВИ СПЕЦИАЛНИ

ЗАЩО СДЕЛКАТА МЕЖДУ САЩ И УКРАЙНА ЗА РЕСУРСИТЕ ИМА СМИСЪЛ ЗА УКРАЙНА

ВОЙНАТА МЕЖДУ РУСИЯ И НАТО НЯМА ДА ПРИЛИЧА НА ТАЗИ В УКРАЙНА, МОСКВА ЩЕ СЕ СЪСРЕДОТОЧИ ВЪРХУ ТОВА ДА СЛОМИ РЕШИМОСТТА НА АЛИАНСА