ИРАН И ООН: КАК РЕЖИМЪТ НА ЯАТОЛАСИТЕ МАНИПУЛИРА ПРАВОЗАЩИТНИТЕ СТРУКТУРИ
Макс Лури, Континент, 2.07.2025 г.
Влиянието на Техеран на международната арена се осъществява чрез фейкови НПО, пропаганда и демонизиране на Израел.
Когато се спомене Иран, често възниква въпросът как тази страна не само, че не фигурира в черните списъци на най-омразните режими, но дори успява да председателства различни структури на ООН за правата на човека, където формира текущия дневен ред и инициира съдебни процеси срещу „ционистката организация“ заради липсата на демокрация и любов към палестинците.
Мнозина помнят, че доскоро Иран оглавяваше Комисията за статута на жените (CSW) към Съвета на ООН по правата на човека. Днес той председателства редица ключови структури, включително Азиатско-тихоокеанската група (най-голямата регионална група в рамките на Съвета на ООН по правата на човека) и Социалния форум на Съвета на ООН по правата на човека.
Освен това Иран (за разлика от Израел) е признат за уважаван член на международната общност, пазител на моралните ценности и хуманистичните традиции. И тук изобщо не иронизирам, а просто констатирам фактите.
Как го прави Иран? Схемата и основните ѝ практики са разгледани подробно в скорошен доклад на UN Watch. Ето някои от тезите
Основни действия в схема за измами
Резултатът се постига чрез донякъде объркващи, но по същество прости действия. А те са две:
а) говорят самите те, без да позволяват на другите да говорят;
б) създават впечатлението, че всичко видимо е истина, в смисъл, че всъщност е написано, произнесено, декларирано от името на авторитетни структури за правата на човека.
И двете действия са тясно свързани. Като начало се създава мрежа от фиктивни (фалшиви) неправителствени организации, които след това избират всички (или огромното мнозинство) места за речи. А след това от подиумите на различни форуми те омаловажават проблема, заливайки дискусиите с пропагандни наративи, необходими на режима на аятоласите, и измествайки истинските активисти.
Въпреки че тези фиктивни групи се контролират от иранския режим (най-често от Корпуса на гвардейците на ислямската революция и иранското Министерство на разузнаването), те лесно получават акредитация от ООН като НПО (неправителствена организация, въпреки че в случая с Иран говорим за държавно създадени или контролирани от държавата структури).
Статутът и акредитацията на НПО осигуряват достъп до всички трибуни на ООН в Ню Йорк и Женева, а също така им позволява да се намесват в подготовката на доклади на ООН и да оформят дневния ред, който е от полза за режима на аятоласите.
Преглед на ключовите фиктивни организации
В доклада са изброени много фиктивни НПО, но аз ще цитирам няколко - останалите са изградени на същия принцип.
ADVT – Асоциация за защита на жертвите на тероризма
Създадена през юни 2007 г. от иранското Министерство на разузнаването и под надзора на Корпуса на гвардейците на ислямската революция. В основата ѝ стоят Мохамад Джавад Лариджани (съветник на Хаменей, когото се опитаха да елиминират по време на 12-дневната война) и бившият министър на правосъдието Мостафа Пурмохамади.
Заявената цел е „свят без тероризъм“. Всъщност всички дейности се свеждат до преразглеждане на понятието „тероризъм“ и изопачаване на значението му – Америка е терорист, хусите са хуманисти, Израел въоръжава ИДИЛ, а ХАМАС са патриоти и борци за свобода.
През 2021-2024 г. ADVT проведе редица мероприятия в Съвета на ООН по правата на човека, на които присъстваха представители на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) и правителствени агенции, промотиращи дневния ред на режима на аятоласите под прикритието на правозащитна дейност. В заключителния документ на едно от събитията се казва – „Ислямска република Иран, като една от основните жертви на тероризма и същевременно един от най-ревностните борци срещу това явление, смята, че тероризмът и екстремизмът са довели до груби нарушения на правата на човека. Тя смята, че двойните стандарти към терористични държави (например Израел) подкопават усилията в глобалната борба срещу тероризма и в крайна сметка водят до засилване и по-нататъшен растеж на тероризма.“
IPWR – Институт за защита на правата на жените
Създаден през 2015 г. в Техеран от Министерството на националното наследство. В уставните документи се посочва – „Иран, следвайки религията на исляма, счита жените за активни елементи на обществото и по всякакъв възможен начин насърчава напредъка на жените.“ IPWR не обелва и дума за женските протести в Иран през 2022 г. Именно тази структура обаче убеждава ООН да не се намесва в случващото се, уверявайки, че правителството вече работи за подобряване на правата на жените. Фактът, че хиляди жени са се озовали в затвора и са публично бичувани, не е забелязан от ООН.
По време на 58-ата сесия на СПЧ, представители на IPWR организираха съпътстващо събитие, за да разпространят наратива, че действията на Запада са причина за всички нарушения на правата на човека, които се случват на жените в Иран.
На 13 февруари 2025 г. IPWR доведе ислямския проповедник Ихие Сухраварди в Съда по правата на човека (СПЧ), който говори за контрола от страна на империализма върху женското съзнание.
По-рано, на 8 ноември 2024 г., Судех Наджафи, член на Ислямския съвет на Техеран, говори пред СПЧ, говорейки за приноса на аятолах Хомейни за еманципацията на жените на Изтока.
AIJDH – Асоциация на иранските адвокати за правата на човека
Създадена през 1993 г. в Техеран по инициатива на Министерството на правосъдието и под патронажа на Корпуса на ислямската гвардия. Структурата се ръководи от Набила Ахмадлу, ръководител на Техеранския революционен съд.
В социалните мрежи на AIJDH могат да се намерят прощални думи за бойци на тайната полиция и герои на джихада, както и послания към врагове, чиито „алчни очи трябва да се пръснат“.
„Нация, която следва линията на чистия ислям на Мохамед, трябва да има свои представители в Божията армия (Басидж) и ние се гордеем, че това е така“, се казва в изявлението на асоциацията.
На 8 октомври 2023 г. AIJDH публикува меморандум на тема „престъпления на ционистката организация“.
IAJW – Международна асоциация за наблюдение на правосъдието
Спяща неправителствена организация, активирана при необходимост. Съществува като опаковка за прилагане на определени практики в ООН. Контролира се от Корпуса на ислямската гвардия. През 2024 г. на два пъти инициираха антиизраелски събития в СПЧ.
Фабрики за фалшиви информации
Друга насока е масовото инжектиране на фалшива информация. Според UN Watch, повече от половината от данните за Иран, с които работят структурите на ООН, идват от групи, контролирани от ислямския режим. Говорим за цунами от невярна информация, която в по-голямата си част не е проверена и се приема „на доверие“ (приблизително като тази от ХАМАС).
Наративът за иранския режим е вграден в повечето специализирани документи на ООН. Един от тези наративи се свежда до факта, че американските санкции съсипват Иран (глад, болести, криза на плодовитостта – точно копие на обвиненията срещу Израел за Газа). Друг наратив е, че режимът на аятолаха е единственият възможен за Иран.
Движещата сила на фабриката за лъжи е собствената ѝ мрежа от фалшиви неправителствени организации, специализирани в пропаганда чрез структурите на ООН. Сред тях са Асоциацията за по-добър свят; Институтът на предприемчивите и успешни жени; Асоциацията на семейните фондации на Иран; Асоциацията на защитниците на семейството; Фондацията за подкрепа на образованието на момичетата; Иранският изследователски център за елита; Институтът за солидарност за мир и развитие; Асоциацията за подкрепа на майките; Институтът за мир и хуманитарна подкрепа; Институтът за справедливост за всички, Съюзът жените за жени; Световната асоциация на миролюбивите жени на Иран и др.
Докладът на UN Watch предоставя подробни цитати за всяка организация, които са близки по дух до разказите за „щастливата страна“. Все пак ще посоча един от тях – „Смъртното наказание е по-хуманен акт от доживотния затвор, а Иран е хуманна държава.“
Демонизация на Израел
Основната насока е антиизраелската пропаганда. Основните моменти, макар и много накратко, са следните:
Израел:
- подкрепя тероризма;
- въоръжава терористи (ИДИЛ, ХАМАС, терористи от Южна Сирия);
- е източник на глобална заплаха в региона.
Каква е ефективността на усилията на Иран в ООН? Почти 50% от писмените изявления и до 60% от текстовете на изказванията са от фалшиви неправителствени организации. Фалшивата информация циркулира в официалната статистика на ООН, създавайки илюзията за „подкрепящо режима гражданско общество“ в Иран, легитимира репресивен режим и превръща международните механизми в инструмент за пропаганда...
...UN Watch предаде копие от доклада на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш и на председателя на Съвета по правата на човека Волкер Тюрк. Можете ли да познаете какво ще последва?
Коментари
Публикуване на коментар