АНТИГЛОБАЛИСТ ЛИ Е ТРЪМП ИЛИ И САМ ВОЙНЪТ Е ВОЙН

 

Елена Пригова, Континент, 4.04.2025 г.

Седя в засада и наблюдавам степента на повишена възбудимост в социалните мрежи, подхранвана от преса.

Какво мога да кажа. Ако го нямаше Тръмп, тогава със сигурност щеше да се наложи да хвърлим някакъв кокал на всички, на които от устите не слиза името на 47-ия президент на Съединените щати, 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, иначе казано денят започва и свършва с него

Да, и аз, подобно на мнозина, не съм доволна от резкия шеметен спад на акциите и земетресението на фондовите пазари, но не смея да гадая колко дълго ще продължи това.

Не ми харесва, че тарифните планове на президента Тръмп накараха фондовия пазар да се срине в четвъртък, 3 април, предизвиквайки притеснения сред инвеститорите, които влагат пари в пенсионни фондове, а референтният индекс S&P 500 завърши деня с 4,8%, най-големият си еднодневен спад от 2020 г. насам, индексът Dow Jones падна с близо 4%, а Nasdaq Composite – с близо 6%.

Сара Бер, регистриран инвестиционен съветник и основател на Simplify Financial Planning в Сан Франциско успокоява читателите на USA Today –  „Резките спадове на пазара могат да бъдат стресиращи, особено за тези, които наближават възрастта за пенсиониране. Не се паникьосвайте – това може да доведе до предприемане на рискови стъпки, които ще ви навредят в дългосрочен план. Винаги има истории за хора, които се паникьосват... и това има по-негативно въздействие, отколкото ако просто изчакат“.  

Нещо ми подсказва, че след спадът ще последва растеж. Ще видим. Както отбелязва Тръмп, „някои хора играят дама, но ние играем шах“...

Всичко това може да е част от плана на Тръмп. Прибързаните заключения се превърнаха във втора природа в нашия модерен информационен пейзаж и култура за незабавното удовлетворяване, която изисква незабавни резултати по всяко време. Епохалните промени отнемат време, за да се преобърнат нещата и идват с много краткотрайна болка и това е естествено, когато отменяте десетилетни икономически манипулации.

Днес всички станаха експерти по макроикономика и обсъждат тарифите, които сринаха борсите. Особено активни са онези, които не разбират нищо и са далеч от тези глобални проблеми, които толкова вълнуват хората от друга планета... Иска ми се да попитам какви акции и какви компании притежават хората, които толкова ревностно обсъждат парите на другите? И защо онези, които оплакват и се възмущават от митата, наложени от Тръмп, забравят да разгледат мита, които вече са наложени срещу Съединените щати. Май трябва да си сменят очилата, за да видят по-ясно числата?

Особено ме радват оплакванията в стил „ах, колко ни беше добре от 1947 г. ... забравяйки че за почти 80 години светът стана различен, а „империята на злото“ се разпадна на компонентите си, но се прероди и сви до една ужасна буква Z.

Хората вероятно искат и след осем десетилетия Съединените щати да останат добрия чичо Сам, който поради необясним страх, помага на всички

„Най-голямата тарифна атака на президента Тръмп до момента изпраща ясно послание както към американските, така и към чуждестранните компании – ерата на глобализацията свърши.“

The Wall Street Journal обяснява, че планът на Тръмп, наречен „Ден на освобождението“, да наложи нови тарифи върху вноса на стойност трилиони долари показва, че Белият дом иска стоките, продавани на американските потребители, да се произвеждат в американски фабрики – спускайки завесата върху подкрепата на САЩ за турбо глобализацията, която движи световната икономика от десетилетия,

Светът отдавна е пристрастен към наркотика на Световния икономически форум и в плановете за Голямото рестартиране. А антиглобалистът Тръмп изглежда ще остане „и сам войнът е войн“.

Нека да погледнем на случилото се от друга позиция.

Според Андрю Адеър, говорител на Асоциацията на германската инженерна индустрия (АГИИ) има признаци, които показват, че стратегията на Тръмп ще е ефективна. Около половината германски инженерни компании искат да увеличат инвестициите си в САЩ както заради митата, така и поради размера на пазара, както показва проучване на асоциацията от ноември. Повечето членове на АГИИ „виждат САЩ като възможност за растеж".

Германският инженерен гигант Siemens заяви миналия месец, че ще увеличи инвестициите си в Съединените щати, най-големият му пазар, с US$10 милиарда. Това включва нови производствени съоръжения за електрически продукти във Форт Уърт, Тексас, и в Помона, Калифорния, което ще създаде повече от 900 квалифицирани производствени работни места.

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) заяви миналия месец, че планира да инвестира поне US$100 милиарда в заводи за чипове в САЩ през следващите няколко години. В сряда Тръмп каза, че Тайван ще бъде изправен пред мита от 32%, въпреки че полупроводниците ще бъдат освободени. „Трябва да можем да произвеждаме чиповете и полупроводниците, от които се нуждаем, точно тук в американски фабрики, с американски умения и американски труд и точно това правим“ – заяви Тръмп при обявяването на сделката с главния изпълнителен директор на TSMC.

 

Тайванските компании за електроника Foxconn, Compal и Inventec заявиха, че търсят нови инвестиции в Тексас, тъй като се стремят да придобият земя за производство на сървъри с изкуствен интелект, които в крайна сметка биха могли да съперничат по мащаб на съществуващите им операции в Мексико.

Мексико се превърна в център за производство на сървъри, от които големите американски технологични компании се нуждаят, за да захранват изкуствения интелект, като около 70% от вноса на сървъри в САЩ е мексикански, а други 20% от Тайван, според доклад на Министерството на икономиката на Тайван.

Кажете ни, кой има полза от това да не загубим добър клиент?

Така че ще наблюдаваме какво се случва в динамика.

На 3 април например дойдоха новини от Канада. Премиерът на Онтарио Дъг Форд в сряда заяви в „Squawk Box“ (американска телевизионна програма за бизнес новини, която се излъчва от 6 до 9 сутринта източно време по CNBC, която се води съвместно от Джо Кернен, Беки Куик и Андрю Рос Соркин – Н.К.) на CNBC, че ако президентът Доналд Тръмп не наложи високи мита, Канада също ще премахне митата, които налага. Форд каза – „Надявам се да е така. Нека седнем и да го обсъдим."

На страницата на Truth Media на Тръмп има публикация – „Току-що имах много продуктивен разговор с То Лам, генерален секретар на Комунистическата партия на Виетнам, който ми каза, че Виетнам иска да свалят митата си до нула, ако успеят да постигнат споразумение със САЩ. Благодарих му от името на нашата страна и казах, че очаквам с нетърпение да се срещна с него в близко бъдеще“.

Ключът винаги е „да седнем и да поговорим“. Понякога, за да протекат преговорите по конструктивен начин, е необходимо да се приложат определени техники за натиск. Но хората предпочитат да обвиняват Тръмп за ситуация, в която се справяме с последствията от дългогодишни проблеми в един променен свят.

Време е да си спомним Роналд Рейгън, който предупреди за митата: „Понякога работи за кратко, но само за кратко.“ Да видим колко време ще бъде дадено за възстановяване на баланса на тарифите.

Междувременно Тръмп е решен и тази решимост се вижда в съобщение му до Кийр Стармър:

До всички президенти, министър-председатели, крале, кралици, посланици, които скоро ще започнат да се обаждат, за да поискат облекчение на митата.

Казвам им, премахнете собствените си тарифи, премахнете бариерите си, не манипулирайте валутите си. И започнете да купувате американски стоки на стойност десетки милиарди.

Тези тарифи ще ни дадат растеж, ще бъде нещо специално за гледане.“

А съобщението се подсилва от написаното @RealDonaldTrump:

„За многото инвеститори, които идват в Съединените щати и инвестират огромна сума пари, моята политика никога няма да се промени. Това е страхотно време да забогатеете, да бъдете по-богати от когато и да е преди!!!"

Така че ще видим....


Коментари

Популярни публикации от този блог

СЛУЖЕНЕТО В АРМИЯТА НЕ ВИ ПРАВИ СПЕЦИАЛНИ

ЗАЩО СДЕЛКАТА МЕЖДУ САЩ И УКРАЙНА ЗА РЕСУРСИТЕ ИМА СМИСЪЛ ЗА УКРАЙНА

ПРЕХОДЪТ СВЪРШИ. ПОСЛЕДНИТЕ НЕДОНОСЧЕТА УМРЯХА ТИХО