СПОМНЯЙКИ СИ ЗА ВАРШАВСКОТО ВЪСТАНИЕ

 

Иван Денисов, Континент, 14.01.2025 г.

Нека ви напомня, че през 2024 се навършиха 80 години от Варшавското въстание. В края на годината прочетох книгата на британския писател Норман Дейвис¹, „Бунтът на 44“, издадена по повод неговата 60-годишнина.

Дейвис е може би водещият англоезичен специалист по полска история (има и друг – Адам Замойски, но той е от полски аристократичен произход – авт.). А книгата се оказа отлична.

Има две гледни точки за въстанието. Първата. Това е акт на безусловен героизъм, завършил трагично поради неравенството на силите и предателството на съюзниците. Втората. Въстанието е грешка, причинена от прекомерното доверие в съюзниците, довела до унищожаването на онези млади (и не толкова млади) поляци, които са могли да изчакат, докато комунистите и нацистите се избиват взаимно в битката за Варшава, и след това да се започнат партизанската война с разбитата съветска армия.

Дейвис изпитва голямо уважение към участниците във въстанието, затова е склонен да клони към първата гледна точка. Но той има много критики към правителството в изгнание, което, без да разбира ситуацията, позволява да започне въстанието.

Основна мишена на критиките на Дейвис са нацистите, Като допълнение към подробния разказ за бездействието на Съветите по време на въстанието, историкът е отделил голямо внимание на престъпленията срещу оцелелите бойци на Армия Крайова от страна на комунистическите власти,  както и на британско-американската коалиция, която изоставя участниците в въстанието в най-решаващия момент.

Дейвис широко използва спомените на участниците в събитията, което прави картината на въстанието още по-обемна и предизвиква още по-голямо възхищение към героите от антинацистката и антикомунистическата съпротива. И ни напомня, че през 1945 г. западната цивилизация не победи тоталитаризма, а само неговия нацистки компонент.

След като бъде прочетена, книгата оставя потискащо впечатление. Не, поляците са страхотни и в крайна сметка получиха каквото им трябваше. Страхотен човек е и Дейвис, който е написал страхотно историческо изследване. А отношението на Запада към Източна Европа не се е променило. Принципът „винаги ще ви подкрепяме с красиви думи, но в подходящия момент ще ви изоставим, защото не искаме да се караме с Кремъл“ не е изчезнал. Както и неразбирането на случващото се в Източна Европа и готовността и на десните, и на левите да преглътнат кремълската пропаганда.

Като оставим настрана книгата на Дейвис, най-добрият филм за въстанието вероятно е „Канал“ на Анджей Вайда. Един от последните, който също не е лош, е „Градът 44” на Ян Комаса (2014). А ако искате да усетите настроението на бойците от Армия Крайова намерете стихотворението „Червена зараза“ от Юзеф Шчепански², който загива по време на въстанието на по-малко от 22 години.

Превод от руски Николай Колев

Бележка на преводача:

¹-Айвър Норман Ричард Дейвис (на малката снимка) е английски историк. Роден е на 8 юни 1939 година в Болтън в семейство от уелски произход. През 1962 година завършва история в Оксфордския университет, след което защитава магистратура в университета в Съсекс и докторат в Ягелонския университет. На български са преведени книгите му – „Европа. История“, „Европа във война“, „Изчезналите кралства“, „Под различни небеса“;

²- „Мы ждём тебя, красная зараза,

чтобы спасла нас от чёрной смерти,

чтоб четвертованный край наш встретил

освобождение твоё, как проказу.

Но, знай, победитель — из нашего общего гроба

новая сильная Польша родится когда-то —

та, по которой ходить не придётся солдатам

и повелителям дикого красного сброда!“

29 август 1944 г.

 

Коментари

Популярни публикации от този блог

ЗАЩО УКРАИНЦИТЕ НЕ СЕ РАЗВЪЛНУВАХА ОТ РЕЧТА НА ЮЛИЯ НАВАЛНАЯ

ПРЕХОДЪТ СВЪРШИ. ПОСЛЕДНИТЕ НЕДОНОСЧЕТА УМРЯХА ТИХО

СЛУЖЕНЕТО В АРМИЯТА НЕ ВИ ПРАВИ СПЕЦИАЛНИ