КОЙ НОСИ ОСНОВНОТО БРЕМЕ НА ВОЙНАТА?

 

Континент, 24.12.2024 г.

В своя изследователски материал известният израелски журналист Калман Либскинд представя подробен анализ на данните за набирането на резервисти и броя на загиналите в различни населени места в Израел. Проучването, базирано на работата на професор Ашер Коен и неговите колеги, разкрива интересна и понякога изненадваща картина на участието на различни сектори на израелското общество във войните.

Какви са основните факти:

- Кибуците, съставляващи само 2% от населението, търпят несъразмерно големи загуби.  Исторически тази тенденция е известна – през 1967 г. те са съставлявали само 3% от населението, но 25% от убитите военнослужещи произхождат от тях;

- Поразителен е контраста между големите градове –  в Йерусалим са регистрирани 65 убити, а  в Тел Авив – 23, въпреки сходния брой на потенциалните наборници. В района на Тел Авив, където живеят 21% от наборниците, броят на загиналите е едва 9,6%. Изследователите обясняват тази разлика с факта, че жителите на Йерусалим са по-склонни да служат в бойни части;

- Много показателни са данните по отношение на харедимите (ултраортодоксални евреи – Н.К.) – градовете с големи харедимски общности са в дъното на класацията по мобилизационни показатели. Например Бней Брак е на 1122 място от общо 1133 населени места. Въпреки че харедимите, на възраст 19-45 години са потенциални наборници, повечето от тях не служат в армията;

- В религиозно-ционисткия сектор – Юдея и Самария, живеят само 6% от евреите в призивна възраст, а са регистрирани 15,6% от общия брой на загиналите.

- Сред 100-те населени места, с най-високо ниво на мобилизация,  43 са религиозни селища, 40 – светски и 17 –  смесени. Двадесет и пет от населените места са в топ 30 като източник на мобилизационни ресурси.

Либскинд подчертава, че статистиката за малките населени места може да не е достатъчно представителна поради малкия брой жители, но общите тенденции са показателни.

Проучването търси причините за тези различия между градовете с различна големина, етносите и големината на общностните групи.

Оказва се, че малката група, в която всички се познават, знаят този, който е загинал в битка, почитат този, който се е записал в „Голани“ (израелска пехотна бригада, сформирана през 1948 г., известна като бригада номер едно – Н.К.) и записалите се доброволци в „Шалдаг“ (военна част 5101 на ВВС, предназначена са тайни операции, бойно търсене и спасяване, военно разузнаване – Н.К.), насърчава всички членовете на групата да дадат своя принос, и тези, които не го правят, се чувстват неловко.

В големия град, в който нямате представа кой живее в съседната къща и какво прави в живота, всичко това влияе много по-малко.

Добавете към това влиянието на лидерите в общността – селищната комисия, кмет на града или отдел „Образование“ и посланието, което те отправят, – и ще получите резултатите, представени по-горе.

Коментари

Популярни публикации от този блог

ПРОРУСКИЯТ ЗАВОЙ НА СЛОВАКИЯ – ПРЕДВЕСТНИК НА ТЕНДЕНЦИЯ?

ЗАЩО УКРАИНЦИТЕ НЕ СЕ РАЗВЪЛНУВАХА ОТ РЕЧТА НА ЮЛИЯ НАВАЛНАЯ

ПРЕХОДЪТ СВЪРШИ. ПОСЛЕДНИТЕ НЕДОНОСЧЕТА УМРЯХА ТИХО